Tyree, Ashner defend OGC

By: 
Will Johnson

In spite of misty and cloudy conditions last Tuesday at Owensville Golf Course, all five Owensville Middle and High School cross country teams finished at least second in their respective team standings.

In the first of five races last Tuesday afternoon from OGC, the middle school girls took second as a team to Pacific behind Kylie Kitchen’s 10th-place time of 10:56.26.

Also helping OMS’ Dutchgirls to a second-place team finish were Kyah Weirich (25th), Madison Silvers (30th), Arissa Huff (32nd), Melissa Schnelting (33rd), Gabby Hale (37th) and Hayden Loeb (57th).

Also placing second to Pacific as a team were the OMS Dutchmen harriers.

Bam Wizeman led his orange and black teammates with a second-place time of 9:13.32. Draiden Bush grabbed the 10th and final medal with a time of 9:52.45.

Sawyer Wright (25th), Lucas Morgan (46th), Charlie Whelan (47th), Freddy Zheng (49th) and Harm Rademacher (60th) also figured in the team scoring.

Kicking off the high school portion of racing was Matt Candrl’s junior varsity Dutchmen.

Similar to his performance in Hermann, freshman Paul Tyree led wire-to-wire at OGC going on to post a race-winning time of 19:18.70.

“Paul is one of those guys that just works hard race in and race out,” OHS head cross country Matt Candrl said. “He just goes out there and runs his race.”

Joining Tyree in the top 15 and the medals were JV Dutchmen teammates Cameron O’Neal (4th, 20:17.61), Chase Finley (5th, 20:22.84), Treyden Williams (9th, 20:44.89), Christian Lowes (14th, 21:07.94) and Devon Farris (15th, 21:15.59). Tony Terry Jr., just missed the medals with a 16th-place time of 21:19.92 as Owensville’s final scoring runner in the team standings.

Next on the racing docket was the varsity girls from OGC.

Battling early with Sullivan’s Maggie Jones, Dutchgirl sophomore Sophia Ashner gradually pulled away from the field before going on to post a race-winning time of 20:19.76.

Dutchgirl teammates also finishing in the top 15 and medal position were Paige Heckelmann (3rd, 21:19.88), Kendra Hults (4th, 21:23.39) Alesha Shockley (5th, 21:26.33) and Katie Candrl (13th, 22:52.62).

Adriene Aubuchon (16th) and Zoie Bertagnolli (20th) also helped the Dutchgirls to a team title holding off Pacific.

“Our girls ran a solid race today,” Candrl said. “Having five girls earn medals today and finish in the top 13 was awesome.”

In the final race of the day, the varsity boys hit the course at OGC.

Looking to add to their team title from Hermann a week earlier, Candrl’s varsity Dutchmen (64), were edged out by Pacific (57) at the top of the team standings.

Jacob Giedinghagen paced the varsity Dutchmen with a sixth-place time of 18:04.05. He was followed by Graham Dunlap’s ninth-place time of 18:17.82.

Earning the 15th and final medal was Dutchmen senior Dane Thompson in a time of 18:43.66.

Brannon Brocato (16th), Michael Lahmeyer (18th), Austin Terry (20th) and Bryan Candrl (27th) also helped the varsity Dutchmen to a second-place team finish.

“I’m proud of how everyone ran today,” Candrl said.

Category: